W związku z zainteresowaniem zagadnieniami dotyczącymi praw pracownika w dobie epidemii, w niniejszym poście przedstawione zostaną kwestie budzące Państwa wątpliwości – najczęściej poruszane przez klientów naszej Kancelarii.
Urlop wypoczynkowy
Wedle art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, według planu urlopowego ustalonego przez pracodawcę, z uwzględnieniem wniosków pracowników i zapewnieniem prawidłowego zabezpieczenia działalności pracodawcy (art. 163 § 1 Kodeksu pracy), ewentualnie pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, biorąc pod uwagę ww. aspekty. W materii zaległego urlopu wypoczynkowego (nie został wykorzystany do 30 września następnego roku kalendarzowego) pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop – nawet bez jego zgody – z czego korzystają pracodawcy w obecnej sytuacji.
Wynagrodzenie w razie zamknięcia zakładu pracy lub niemożność wykonywania pracy zdalnej
Odpowiedź znajduje się w Kodeksie pracy, a mianowicie art. 81 § 1, który stanowi, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie: wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli wspomniany składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – pracownikowi przysługuje 60 proc. wynagrodzenia (wynagrodzenie akordowe lub prowizyjne) – nie ma w tej kwestii wyjątków.
Bezpieczeństwo w miejscu pracy
Według Kodeksu pracy jednym z obowiązków pracodawcy jest organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy. W obecnej sytuacji mowa tu m.in. o zapewnieniu osobom zatrudnionym rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk, zachowania rekomendowanej odległości między stanowiskami pracy – co najmniej 1,5 metra. Pracownik mający kontakt z klientami lub innymi osobami, z którymi nie współpracuję obowiązany jest także zasłaniać nos i usta.
Elastyczny czas pracy
Tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość ograniczenia w odpoczynku pracowników, z której może skorzystać pracodawca na skutek spadku obrotów gospodarczych oraz brak zaległości podatkowych, składkowych – nieprzerwany odpoczynek dobowy pracowników do nie mniej niż 8 godzin oraz nieprzerwany odpoczynek tygodniowy do nie mniej niż 32 godzin. Ważne jest jednak to, że pracodawca musi zagwarantować pracownikom równoważny okres odpoczynku w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni. Ponadto w porozumieniu z organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowników istnieje ewentualność, aby zawrzeć porozumienie o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin (w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy) z obowiązkiem „zwrócenia” godzin powyżej zasadniczych 8 godzin innego dnia lub ustalić dzień wolny, zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.
Zespół Kancelarii Konratowski Kurowska Nałęcz Kancelaria Radców Prawnych sp.p.