Kontynuując nasz piątkowy wpis, dziś krótko przedstawimy Państwu możliwości dochodzenia roszczeń przez sądem, w przypadku wadliwego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę?.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym co najważniejsze – odwołanie do sądu pracy należy wnieść w terminie 21 dni od dnia doręczenia pracownikowi pisma zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę lub doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.
Przechodzą zaś meriti do niniejszego wpisu, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik może wnosząc odwołanie do sądu pracy, swoje powództwa oprzeć na żądaniu:
➡️ uznania za bezskuteczne wypowiedzenia,
a w przypadku rozwiązania już umowy:
➡️ o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach
lub
➡️ o odszkodowaniu – przy czym odszkodowanie w przypadku rozwiązania umowy:
? zawartej na okres próbny przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać;
? zawartej na czas określony przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia,
? zawartej na czas nieokreślony w wysokości nie niżej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.
Należy jednak pamiętać, że Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe i w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.