W najbliższym czasie należy spodziewać się wpływu do sądów powszechnych spraw dotyczących zwolnień w czasie epidemii. W związku z zamrożeniem gospodarki wywołanym epidemią, pracodawcy, chcąc zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, zakańczali współpracę z zatrudnionymi osobami, często pomijając podstawowe normy prawa pracy.
W związku z powyższym poniżej przedstawiamy zasady wypowiadania umów o pracę w pigułce:
? aby zakończyć stosunek pracy, po upływie odpowiedniego czasu określonego w przepisach prawa pracy, należy na piśmie wypowiedzieć umowę o pracę (przy czym po stronie pracodawcy leży obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy);
? wypowiedzenia mogą dokonać pracodawca lub pracownik, nie jest przy tym wymagana zgoda którejkolwiek ze stron;
? Okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Co ważne, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, podobne ograniczenie nie dotyczy pracownika.
Aby prawidłowo obliczyć upływ okresu wypowiedzenia należy pamiętać o zasadzie, że bieg wypowiedzenia określony w miesiącach rozpoczyna się pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie oraz nie ma znaczena ilość dni w danym miesiącu, zaś wyrażony w tygodniach rozpoczyna się zawsze w pierwszą niedzielę występującą po dniu złożenia wypowiedzenia, a kończy po upływie dwóch tygodni kalendarzowych (w przypadku gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony albo nieokreślony), zatem sobota zawsze jest ostatnim dniem okresu wypowiedzenia w podobnych przypadkach.