Wypadek przy pracy
W czasie i miejscu pracy lub nawet w drodze do niego, a także w drodze z pracy do domu dochodzi do zdarzenia – jest ono nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, a jego skutkiem jest uraz lub śmierć – oznacza to, że doszło do wypadku przy pracy.
W tym przypadku odszkodowanie, wypłacone na wniosek poszkodowanego pracownika przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest świadczeniem, o którego uzyskaniu wiedza jest powszechna.
Jednak obok ww. świadczenia niewiele osób ma świadomość, że przysługuje im prawo do uzyskania odszkodowania oraz zadośćuczynienia od pracodawcy bądź, jeżeli pracodawca posiadał polisę OC, przez jego ubezpieczyciela.
Odpowiedzialność pracodawcy nie musi być zawiniona, bowiem może on odpowiadać na zasadzie ryzyka w związku z prowadzonym przez siebie przedsiębiorstwem, a tylko wyłączna wina pracownika w zdarzeniu zwalnia pracodawcę z odpowiedzialności odszkodowawczej.
Aby uzyskać odszkodowanie oraz zadośćuczynienie należy wykazać, że istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy zdarzeniem oraz szkodą i krzywdą, których doznał poszkodowany w wyniku doznanego uszczerbku na zdrowiu. Przeważnie odszkodowanie odpowiada materialnym stratom pracownika – kosztom wizyt u specjalistów, zmiany opatrunków, przyjmowanych leków, przejazdów w związku z leczeniem dolegliwości mających związek z wypadkiem przy pracy, koniecznością rehabilitacji, natomiast zadośćuczynienie to rekompensata za krzywdę.
W jaki sposób określić kwotowo rozmiar cierpienia psychicznego lub konieczność zmiany dotychczasowych pasji z uwagi na fizyczne ograniczenie w ich realizowaniu?
Ostatecznie jak dokonać powyższego jeżeli konsekwencją wypadku przy pracy była śmierć osoby najbliższej?
Orzecznictwo wyjaśnia, że na kwotę zadośćuczynienia mają wpływ przede
wszystkim czynniki obiektywne, czyli:
✔️czas trwania i intensywność doznanych cierpień fizycznych oraz psychicznych,
✔️nieodwracalność skutków
wypadku (np. oszpecenie albo kalectwo),
✔️rodzaj pracy wykonywanej przez poszkodowanego oraz jego wiek,
✔️szanse na przyszłość (por. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2011 roku, sygn. akt I PK 145/10),
✔️natężenie winy pracodawcy, tj. stopień naruszenia jego obowiązków, które doprowadziły do wypadku oraz od trwałości skutków zdarzenia.
Ponadto poszkodowany pracownik może uzyskać rentę wyrównawczą, której podstawą jest art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od
zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
Jeżeli doznali Państwo wypadku przy pracy i nie wiedzą, czy przysługują Państwu jakieś dodatkowe świadczenia, a jeżeli tak to w jakiej wysokości można się ich domagać, zapraszamy do Kancelarii na konsultacje.